Kontakt:

Aleš Bartusek

tel.: +48 692 010 290

e-mail:
apartamenty@onet.pl

Pasmo górskie Hrubý Jeseník jest poprzecinane wieloma szlakami turystycznymi z pięknymi widokami

Ścieżka dydaktyczna Velká Kotlina

Velká Kotlina należy do najcenniejszych chronionych obszarów na terenie Północnych Moraw. Rezerwat został ustanowiony w roku 1955. Początek: Karlov pod Pradědem, zjazd na drogę Slezska cesta; Koniec: Ovčárna Długość: 8,5 km (7 przystanków, niebieskie oznaczenie szlaku łączącego miejscowość Mala Morávka, Karlov i miejsce Barborka) Trudność: średnio ciężki teren Czas na przejście: 2 – 3 godziny Pora zwiedzania: maj-październik
Odległość od Karlova: 8 km (10 min)

Ścieżka dydaktyczna Bílá Opava

Trasa wzdłuż brzegu rzeki Bíla Opava prowadzi przez wiele mostków, półek i schodów. Można zobaczyć tu piękne wodospady, liczne kaskady i bystrza oraz formacje skalne. Powódź w roku 1997 zmieniła tok rzeki i spowodowała jej powrót do starego koryta opuszczonego przez kilkadziesiąt lat. Ścieżka prowadzi do chaty Barborka, która znajduje się 1 310 m.n.p.m.
Początek: Karlova Studánka, Koniec: chata Barborka (możliwość skrócenia trasy o 2km tylko do schroniska Ovčárna)
Długość: 7 km (7 przystanków, żółte oznaczenie szlaku)
Trudność: ciężki teren
Czas na przejście: 3 godziny
Pora zwiedzania: maj-październik
Odległość od miejscowości Karlova Studánka: 12,2 km (15 min)

Doliną rzeki Bíla Opava prowadzą dwa szlaki turystyczne. Oznaczony żółtym kolorem, opisany powyżej, jest jednym z najatrakcyj­niejszych i najtrudniejszych w Jesionikach. Niebieski szlak jest mniej wymagający i bardziej odpowiedni na zejście. Ale także tutaj trzeba przejść przez parę schodków i mostków czy schylić głowę pod leżącym w poprzek ścieżki drzewem. Trasa również zaczyna się w miejscowości Karlova Studánka. Szlak odłącza się od żółtego w miejscu zwanym Na paloučku, gdzie w sezonie otwarte jest małe centrum informacyjne. Celem po raz kolejny jest chata Barborka.
Początek: Karlova Studánka; Koniec: chata Barborka
Długość: 7 km
Trudność: średnio ciężki teren
Pora odwiedzin: maj – październik

Klasyczne szlaki turystyczne

  • Praděd Ovčárna – Praděd i z powrotem.

Długość: 7 km

  • Švýcarna Ovčárna – Švýcárna i z powrotem

Długość: 9 km

  • Jelení studánka Ovčárna – Jelení studánka – Ovčárna (niewymagająca trasa prowadząca po grzebieniu)

Długość: 12 km

Červenohorské sedlo Ovčárna – Švýcarna – Červenohorské sedlo – Ovčárna (trasa po grzebieniu z widokami)
Długość: 24 km

Pomysł na wycieczkę

Zamek Sovinec

Zamek Sovinec wybudowali sobie mniej więcej w XIV w. w wiosce o tej samej nazwie, bracia Vok i Pavel. Pierwotny zamek nie był duży, swoje obecne rozmiary nabył dopiero w XV i XVI wieku poprzez dostawienie kolejnych budynków i umocnień. W przeszłości służył jako husycka twierdza i miejsce ważnych obrad politycznych. W XVI wieku zamek wzbogacił sie o renesansowe elementy. Jednak wojna trzydziestoletnia mocno odcisnęła piętno na budowli – zamek i okolice zostały dosłownie wyniszczone. Od XVIII wieku Sovinec zaczął niszczeć, ponieważ ówczesny zarząd majątku nie miał dość pieniędzy na jego naprawę. Co więcej w roku 1784 zamek dosiągł pożar, który zniszczył go w znacznej mierze. Sovinec doczekał się napraw dopiero na początku XIX wieku, kiedy był znowu wykorzystywany. Boskovický sál, jako kościół parafialny, a reszta pomieszczeń, jako szkoła. W latach 1844–1845 część zamku została zburzona i na jej miejscu został postawiony w południowo-wschodniej części terenu, w stylu późnego empire, kościół filialny p.w. św. Augustyna, który do dziś tworzy część zamku i ze swoją czystością stylu i doskonałym wykonaniem należy do najcenniejszych budowli w stylu empire na Morawach. Podczas II wojny światowej został skonfiskowany przez nazistów i stał się więzieniem dla wielu francuskich oficerów i antyfaszystów. W pierwszych dniach po oswobodzeniu w 1945 roku zamek w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach spłonął. W roku 1960 zamek został przejęty w zarząd przez Vlastivědný ústav Bruntál (aktualnie Okresní vlastivědné muzeum w Bruntále), z którego inicjatywy w latach 1965–1968 zamek został naprawiony.

Odległość: 22 km, (25 min. autem), autobusowe połączenie kierunek Rýmařov, Sovinec/Jiříkov
Pory zwiedzania: kwiecień (So-Ne 9:00–17:00), maj – wrzesień (codziennie oprócz poniedziałków od 9:00 do 17:00 godz., w lipcu i sierpniu 18:00 godz.), październik (So – Ne 9:00–17:00)
Zwiedzanie: długość 50 min., ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem zamku
Bilety: dorośli 60,– Kč, dzieci, studenci, emeryci, właściciele karty EUROBEDS 20,– Kč obcojęzyczny wykład za dopłatą (niemiecki, angielski) bilety na imprezy kulturalne i godziny otwarcia są podane zawsze przy programie konkretnej imprezy
Usługi: pamiątki, gastronomia (jako część imprezy), WC, bezbarierowe
Kontakt: 554 219 863, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.